Lihovar Mareček

Lihovar Mareček (1)

 

Jak to všechno začalo

 

Na začátku byla myšlenka o obnově tradice pěstitelského pálení v obci Modrá. V roce 2015 jsme ji zhmotnili a na „zelené louce“ postavili Lihovar Mareček. Nejdříve jsme se věnovali pěstitelskému pálení a v roce 2017 rozjeli vlastní výrobu ovocných destilátů pod značkou Skanzen. V roce 2020 jsme se rozhodli vytvořit značku, která bude nerozlučně spjata s našim jménem – Mareček

Lihovar Mareček je neoddělitelně spjat s historií Slovácka. Nachází se v malebném areálu spolu s Centrem slováckých tradic v obci Modrá u Velehradu, který návštěvníkům nabízí například vinnou stezku, slivovicovou stezku, tradiční restauraci, pohodlné ubytování nebo wellness. 

Našemu lihovaru zase poskytuje dostatek místa pro veškeré poctivé vybavení k našemu řemeslu. Třeba destilační kolonu nebo klasický dvoukotlový systém od renomovaného českého výrobce Kovoděl Janča. Veškeré vybavení, které u nás máme nám pomáhá dosahovat špičkových výkonů při výrobě destilátů Mareček.

96

 


Autentická chuť výběrového moravského ovoce

Naším posláním je výroba tradičních ovocných pálenek z výběrového moravského ovoce. Hlavní lihovarník Jiří Mareček je na kvalitu velmi přísný a do pálenice pustí jen to nejvybranější ovoce z vlastních sadů a vinic nebo od místních pěstitelů. Díky tomu se můžete spolehnout, že v každém doušku okusíte pravou chuť moravské přírody.

Ale není to jen o prvotřídních pálenkách z klasického ovoce. Pod značkou „Mareček“ jsme zahájili také produkci prémiové řady likérů a pálenek ze speciálních odrůd (Zázvor, Slivovica nebo třeba Durancia). Všechny naše pálenky se vyznačují mimořádnou kvalitou, ovšem řadu pojmenovanou po hlavním lihovarníkovi oceníte ve chvíli, kdy chcete vyzkoušet něco skutečně výjimečného.

 

nase-destilaty-img
"Moje umění zraje časem stejně jako kvalita našich produktů. Dělám to s láskou a věnuji tomu maximální úsilí i veškerý čas. “

       Jirka Mareček, destilatér, guru ovocných pálenek a propagátor zázvorovice

 

 

Příbeh destilatéra Jiřího Marečka

Naším hlavním Lihovarníkem je Jirka Mareček. To on dohlíží na veškerou produkci a průchod své fantazii dává v již zmíněných limitovaných řadách pod značkou „Mareček“. A rád se s vámi podělí o svůj příběh:

Piju rád, ne moc, ale zato mám rád kvalitu. Jednoho dne jsem měl možnost posunout své pití na vyšší úroveň a nezůstávat pouze rozmazleným konzumentem. Protože jsem se o tradiční ovocné pálenky vždycky zajímal, chtěl jsem si vyzkoušet jejich výrobu. Přišlo to na mě náhle a tak nějak přirozeně.

V rodině máme tradici, na kterou jsem mohl navázat. Můj praděd totiž za první republiky provozoval malý lihovar, kde vyráběl ovocné pálenky. Matka příroda je mocná čarodějka a nějaký ten lihový gen se tak nejspíš zatoulal i ke mně a výroba poctivých pálenek se stala mou vášní.

Tomuto krásnému řemeslu jsem zcela propadl. Baví mě úplně všechno, co se výroby pálenek týče. Jsem povahou perfekcionista, takže se neustále snažím vše zdokonalovat. Své okolí tím občas doháním k zoufalství, ale tak už to chodí, když dbáte na sebemenší detaily. Od pečlivého výběru surovin přes destilační vybavení a samotnou destilaci až po skladování v sudech, design lahví a etiket a vymýšlení různých novinek. Doslova tím žiju.

Moje umění zraje časem stejně jako kvalita našich produktů. Dělám to s láskou a věnuju tomu maximální úsilí i veškerý čas. Když nejsem v sadech a nevybírám to nejlepší ovoce, tak jsem v lihovaru a pálím. Pořád s něčím experimentuju, ochutnávám a vylepšuju. Jsem holt tak trochu lihový fanatik. V každém litru pálenky je tak i kus mě samotného,“ shrnuje svůj zápal Mareček.

 
Vzdáváme hold tradicím našich předků
 

Celá naše lihovarská mise je jedna velká poklona dávným tradicím předků z tohoto kraje. Od starosty obce Modrá jsme se například dozvěděli, že při archeologických vykopávkách zde byly nalezeny 6 000 let staré ženské ostatky. Takový nález je sám o sobě pozoruhodný. Další výzkum ale navíc prokázal, že tato (Pra)Moravanka v sobě i po několika tisících let stále má nemalou dávku alkoholu získanou konzumací vymrazovaného ovoce. Bez nadsázky tedy můžeme tvrdit, že na Moravě se ovocné lihoviny těší oblibě od pradávna. V průběhu dalších let zde pak byly nalezeny i další artefakty potvrzující zájem místních o nápoje s vyšším obsahem alkoholu.

Jak to bylo v historii dál, přesně nevíme, ale doba válečná a poválečná oficiálnímu pálení moc nepřála. Ze vzpomínek pamětníků je ale patrné, že pálenice na Modré nikdy úplně nevyhasly.

Na tuto tradici se oficiálně podařilo navázat až díky myšlence Karla Marečka při schůzce se starostou obce Modrá v roce 2013. Aby nebyla tato tisíciletá tradice zapomenuta, vzniklo Centrum Slováckých Tradic, jehož součástí je právě i náš lihovar.

V kontaktech naleznete přesnou lokaci našeho lihovaru Mareček, kde nás můžete navštívit osobně a přesvědčit se o našich kvalitách. Budeme se na Vás těšit. 

 

 P3070492 – kopie

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení